Príbehy z nášho darcovského portálu

V nadácii si dávame záležať na tom, aby sa každý jeden dar dostal do správnych rúk a bol použitý na potrebný účel. Aj z tohto dôvodu všetky príbehy na našom darcovskom portáli pred zverejnením overujeme. Každý príbeh je zverejnený obvykle po dobu jedného roka a príjemcom umožňujeme čerpať si prostriedky buď po ukončení zbierky, alebo za trvania zbierky v závislosti od jej účelu. Touto cestou by sme radi Vám, našim darcom prinášali informácie aj o ukončených príbehoch, ktorým sa podarilo vyzbierať potrebnú sumu na rehabilitačnú pomôcku, či na rehabilitačný pobyt, ktoré prispievajú k zvýšeniu kvality života alebo k zlepšeniu zdravotného stavu. Presvedčte sa sami o tom, že aj malý dar, keď sa pripočíta k množstvu ďalších darov, dokáže obdarovanému skvalitniť, či dokonca zmeniť život.

Rodina Dubjelová - kúpa auta na prevoz dvoch zdravotne znevýhodnených dievčat Mišky a Anastázie

Príspevok zo sociálnej poisťovne na auto, ktoré Dubjelovci potrebovali na komfortnejší prevoz dvoch zdravotne znevýhodnených dcér, pokrýval ani nie 30 % potrebnej sumy. Zvyšnú sumu sa im podarilo získať z viacerých zdrojov, a taktiež vďaka zverejneniu príbehu na našom darcovskom portáli, kde sa podarilo vyzbierať sumu 9725 EUR. Viac si prečítajte v poďakovaní Anny Dubjelovej.

„Chceme sa podeliť o radosť z nového auta a hlavne sa veľmi pekne poďakovať za príspevok naň. Vyzbieralo sa nám presne toľko, koľko sme potrebovali a aj v tejto neistej dobe, kedy nie sú súčiastky a čakacie doby na objednané automobily sa naťahujú, ho máme už 2 týždne doma. Prevoz hlavne Anastázinky je pre mňa takým odľahčením, že za predošlým autom, na ktoré som si za desať rokov zvykla, som nesmútila ani minútu, hoci so šoférovaním v tomto väčšom sa ešte musím trošku zžiť. Ale to pri každodennej trase do školy nebude až taký problém.  Absolvovali sme na ňom už aj dlhú trasu do Bratislavy na kontrolu. Miška si suverénne sadla na svoje nové miesto a celú cestu nezažmúrila ani oko, lebo si vychutnávala nový pohľad z okna, keďže je auto vyššie, aj viac vidí von. Pre mňa je tiež oveľa pohodlnejšie, kŕmenie a obsluhovanie dievčat počas jazdy, keď je auto také priestranné, vďaka zvýšenému stropu, ktorý musí byť kvôli prevozu vozíčkara. Nie som schopná tu zhrnúť všetky pozitíva ani opísať veľkosť nášho ďakujem. Viem, že nikto na svete nie je ušetrený starostí a pasovať sa s nimi je životný údel každého. Môžeme to skúšať samy, no taktiež pomáhať, či nechať si pomôcť. No ľudskosť sa prejavuje práve v tom druhom spôsobe. Ďakujeme! Sme radi, že ste nás v tom nenechali samých. Dubjelovci“

Peťko Václavík - kúpa ručného pákového pohonu na invalidný vozík

Peťko sa narodil v auguste 2013 s rázštepom chrbtice a s hydrocefalom. Miecha je prirastená a prerušená. K tomu sa pridala ešte osteoporóza. Peťko je napriek diagnózam veľmi šikovný a vytrvalý chlapček. Rodinu Václavíkovú sme osobne navštívili v máji 2021, kedy akútne potrebovali dokúpiť ručný pákový pohon k invalidnému vozíku. S týmto sme sa z pozície nadácie rozhodli rodine ihneď pomôcť. Cena takéhoto pákového pohonu bola 1670 EUR. Vďaka pákovému pohonu sa vyhol infekciám zo špinavých rúk od koliesok. Okrem tejto akútnej pomoci, potrebuje Peťko financie aj na náročnú liečbu a rehabilitácie, a preto jeho zbierka naďalej trvá. 

Dominika Gerecová - kúpa bežeckého pásu na posilňovanie nôh a správny nácvik chôdze

Dominika si vďaka štedrým darcom na našom darcovskom portáli mohla dofinancovať kúpu bežeckého pásu (vyzbieraná suma bola 1051 EUR), na ktorom dennodenne posilňuje svoje nohy.  Na zariadení si vie nastaviť sklon, a tak poctivo trénuje aj chôdzu do kopca, k čomu ju motivuje láska k turistike. Učí sa správne pohybové stereotypy – vystieranie nohy, došľapovanie na vystretú nohu a celé chodidlo. Dominika je 23-ročná mladá žena, ktorá je napriek nepriazni osudu výnimočná, a to svojim odhodlaním žiť a prekonávať prekážky, ktoré jej boli dané. Dominika má zriedkavé ochorenie génu KMT2B, známy aj ako dystónia 28. Ak by ste sa o nej chceli dozvedieť viac, môžete si prečítať jej blog

Ondrejko Koščák - kúpa špeciálnej autosedačky pre hendikepovaných 

Ondrejko a Sárka sú 6,5 ročné dvojičky. Obaja majú detskú mozgovú obrnu, no aj napriek svojim hendikepom dokážu zdolávať bežné prekážky života. Za ich úspechom a pokrokmi je veľké úsilie, chuť bojovať a nevzdávať to, veľké množstvo rehabilitačných cvičení a podporných terapií. Veľmi finančne nákladné sú však aj rehabilitačné a zdravotnícke pomôcky. Ondrejko potreboval špeciálnu rehabilitačnú autosedačku, ktorá by bola bezpečná a zároveň vhodná vzhľadom k jeho zdravotnému stavu. Autosedačka stála celkovo 4396 EUR, z darov na verejnej zbierke mohla rodina použiť sumu 1812 EUR. Časť si rodina zabezpečila z iných zdrojov a časť bola uhradená z príspevku zo Sociálnej poisťovne. Vďaka špeciálnej autosedačke sa jazdy do škólky a na terapie stali pre Ondrejka oveľa komfortnejšie a zároveň je odľahčením aj pre rodičov, keďže autosedačku je možné otáčať, polohovať i povytiahnuť z auta.

Tomáško Paulovič - pravidelné rehabilitácie

Tomáško má 15 rokov, je to už veľký chalan, ktorého aj osobne poznáme. Obaja rodičia sú na invalidnom dôchodku. Hneď po narodení mu diagnostikovali detskú mozgovú obrnu a v treťom mesiaci dostal prvý epileptický záchvat. V piatich rokoch bol operovaný, lebo sa mu skracovali šľachy na nohách. Sám nechodí, len za pomoci iného a pohybuje sa na invalidnom vozíku. Chodí do špeciálnej školy v Zlatých Moravciach. Tomáškov príbeh môžete na našom darcovskom portáli vidieť dlhodobo, nakoľko potrebuje pravidelne rehabilitovať, čo si rodičia nemôžu dovoliť. Vďaka darcom mohol absolvovať už niekoľko rehabilitačných pobytov.